W Dżibuti powstanie stacja odsalania wody

W Dżibuti we wschodniej Afryce zostanie wybudowana do roku 2020 stacja odsalania wody morskiej. Inwestycja, zlokalizowana w okolicach portu Doraleh, zapewni wodę pitną dla ponad 200 tys. mieszkańców stolicy państwa.

W Afryce istnieje duży problem z dostępem do wody pitnej. Jednym ze sposobów mających na celu przeciwdziałaniu niedoborom wody jest inwestowanie w stacje odsalania wody morskiej. Choć tego typu działania pochłaniają wiele pieniędzy, to w wielu przypadkach są one najlepszym bądź wręcz jedynym rozwiązaniem tego problemu.

Jedna z takich budowli powstaje w Dżibuti. Inwestycja zakłada budowę stacji odsalania wody o dziennej przepustowości 22,5 tys. m³, oraz szeregu urządzeń, które umożliwią zwiększenie siły przerobowej do 45 tys. m³/dzień. W ramach projektu zostanie też wykonany zbiornik o pojemności 5 tys. m³ (będzie w nim magazynowana oczyszczona woda) oraz powstanie rurociąg o długości 8,5 km i średnicy 70 cm, który dostarczy wodę do lokalnego systemu wodociągowego.

Projekt w dużej mierze będzie finansowany ze środków Unii Europejskiej,  jego łączny koszt wynosi 63 mln euro. Prace rozpoczną się w bieżącym roku i potrwają trzy lata. Konsorcjum realizujące projekt będzie również odpowiedzialne za obsługę stacji przez kolejnych pięć lat.