Średnie i duże zagrożenie pożarowe w większości lasów w Polsce

Pomimo ostatnich przelotnych opadów deszczu w lasach na przeważającej części kraju notuje się średnie i duże zagrożenie pożarowe.

Tegoroczna, ciepła i słoneczna majówka, która niewątpliwie cieszy wszystkich wypoczywających, przyniosła ze sobą jednocześnie zagrożenie pożarami w lasach na obszarze praktycznie całej Polski. Zgodnie z mapą zagrożenia pożarowego publikowaną przez Instytut Badawczy Leśnictwa (aktualną mapę można znaleźć tutaj), najgorsza sytuacja występuje woj. Lubuskim, Dolnośląskim, Łódzkim oraz Lubelskim gdzie notowany jest najwyższy stopień zagrożenia pożarowego (stan na 4 maja 2018 r. godz. 13.00). Natomiast prognozy na sobotę (5 maja) wskazują obszar praktycznie całego kraju jako narażony najwyższym stopniem zagrożenia pożarowego.

W związku z zaistniałą sytuacją, IBL zwraca się o zachowanie szczególnej ostrożności podczas pobytu w lesie i w jego bliskim sąsiedztwie. Przypomina również, że w lasach oraz w odległości mniejszej niż 100 metrów od lasu nie wolno palić ognisk, używać otwartego ognia, wypalać pozostałości roślinnych, np. gałęzi, czy porzucać nieugaszonych zapałek lub niedopałków papierosów.

Źródło: Instytut Badawczy Leśnictwa