Laureaci naszego konkursu „Jak Wy oszczędzacie wodę?” byli w Hydropolis we Wrocławiu! – relacja

PGW Wody Polskie, w ramach projektu Stop suszy!,  zorganizowały konkurs dla dzieci i młodzieży pt. „Jak Wy oszczędzacie wodę?”.  W odpowiedzi na to wyzwanie napłynęło do nas kilkaset filmików, relacji i niebanalnych pomysłów. Wśród nadesłanych prac, decyzją jury, pierwsze miejsce wśród uczniów szkół podstawowych, zdobył film przygotowany przez dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 42 im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Lublinie.

Zosia, Antek, Zuzia i Jasiek pokazali w ciekawy sposób dzień z życia Pana Przemka, ludzika LEGO, który oszczędza wodę. Stworzona ze zdjęć animacja, przypomina nam o zakręcaniu wody w trakcie mycia zębów, zastąpieniu kąpieli prysznicem czy zbieraniu deszczówki do podlewania kwiatów.

Jury postanowiło, że to właśnie autorzy tego filmiku zdobędą pierwszą nagrodę – wycieczkę do Hydropolis we Wrocławiu. W związku z pandemią, organizację wycieczki trzeba było przełożyć z kwietnia 2020 r. na pierwszy możliwy termin. W minionym tygodniu (tj. 23-24.09.2020) Jasiek, Antek, Zuzia i Zosia wyruszyli w podróż z Lublina do Wrocławia, aby zwiedzić unikatowe centrum wiedzy o wodzie mieszczące się w XIX-wiecznym podziemnym zbiorniku wody.

Swoją przygodę rozpoczęli od warsztatów pt. „Woda słodka, woda słona”. Poczuli się jak prawdziwi chemicy tworzący nowe receptury. W rękawiczkach, maskach przy specjalnych stołach uczyli się np. jak przy pomocy oleju, wody i tabletki musującej stworzyć „lampę-lawę”. Eksperymentowali też z „wodą gazowaną”, która powstała z połączenia wody, kwasku cytrynowego, sody i płynu do mycia naczyń. Spektakularny wybuch białej piany wprawił młodzież w prawdziwe zdziwienie.

Po eksperymentach przyszedł czas na zwiedzanie Hydropolis. Przewodnik Wojtek wprowadził dzieci w tajemnice podwodnego świata. Poznali historie batyskafu, ryb o okropnym wyglądzie, ale idealnie przystosowanych do życia w ciemnych głębinach oraz poznali ciekawostki nt. menu rekinów tygrysich.

1,5- godzinna wycieczka w głąb oceanów i zbiorników wodnych zakończyła się zwiedzaniem wystawy pt. „Przeciek” pokazującej wszystkie dobre praktyki oszczędzania wody, które – jak się okazało nasi laureaci – już dobrze znają.

Podczas powrotu do domu młodzież była jeszcze myślami w Hydropolis. Opowiadali sobie co im się podobało, czego się dowiedzieli („Kto by pomyślał, że do wyprodukowania 1 tabliczki czekolady potrzeba aż… 17 tys. litrów wody?”J) . Podobały im się również mapy interaktywne takie jak mapa Wrocławia  ilustrująca skutki powodzi tysiąclecia w 1997 r.  (na zdjęciu).

„Zbyt cenna jest woda by ją marnować” to hasło przewodnie wygranego zespołu. Każdy z uczniów miał ten napis na koszulce. O oszczędzaniu wody wiedzą naprawdę dużo, a po wycieczce w Hydropolis  jeszcze więcej. To fakt, że rośnie nam pokolenie świadome ekologicznie, które dba
o wodę, powietrze i otaczającą nas przyrodę.