Polska weszła w kolejny sezon uprawowy z deficytem wody. Sucha, spękana ziemia oraz wysychające rzeki to już nie regionalne anomalie, a rzeczywistość na dużych obszarach naszego kraju. Odpowiedzią na te problemy są działania zawarte w aktualizowanym właśnie planie przeciwdziałania skutkom suszy. 17 czerwca – podczas Światowego Dnia Przeciwdziałania Pustynnieniu i Suszy – w Gdańsku odbędzie się konferencja pod hasłem „Stop Suszy! Start Retencji! – czas na działanie!”. Eksperci i praktycy będą rozmawiali o realnych i koniecznych rozwiązaniach.
Archiwa tagów: błękitno-zielona infrastruktura
Eksperci, samorządowcy oraz naukowcy analizowali mechanizmy walki z suszą podczas konferencji „Stop Suszy! Start Retencji! – czas na działanie!”, która odbyła się 17 czerwca w Gdańsku. Główną osią dyskusji były działania proponowane w projekcie aktualizacji Planu przeciwdziałania skutkom suszy (aPPSS) dla terenów zurbanizowanych. W oparciu o doświadczenia Gdańska, Łodzi oraz Poznania podkreślano konieczność systemowych zmian legislacyjnych i edukacyjnych oraz wagę ochrony mokradeł i rolę kompleksowych błękitno-zielonych rozwiązań w miastach.
Zmiany zimowej pogody i klimatu – mniej stabilne pokrywy śnieżne, częstsze roztopy i opady deszczu zimą – mają bezpośrednie konsekwencje dla gospodarki wodnej w miastach. Często występują tam problemy związane z brakiem umiejętności odpowiedniego zagospodarowania wody z topniejącego śniegu. Najlepszym rozwiązaniem tej kwestii jest retencja i błękitno-zielona infrastruktura, które pomagają zarządzać nadmiarem wody. Dlatego też miasta muszą inwestować w rozwiązania retencyjne.
ENG



