Prace nad pierwszą aktualizacją planu przeciwdziałania skutkom suszy nabierają tempa!

Prace nad pierwszą aktualizacją planu przeciwdziałania skutkom suszy nabierają tempa!

Wkrótce rozpocznie się badanie ankietowe poświęcone problematyce suszy w Polsce oraz działaniom na rzecz przeciwdziałania jej skutkom. Równocześnie trwają już przygotowania do drugiej ogólnopolskiej konferencji „Stop suszy! Start Retencji”. PGW Wody Polskie liczą na równie duże zainteresowanie, jak podczas pierwszej konferencji! Pełny zapis  poprzedniego wydarzenia został opublikowany na YouTube, a odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania uczestników opublikowano na stronie projektu.

W Polsce od lat obserwuje się wzrost częstotliwości oraz intensywności występowania zjawiska suszy – uczestników pierwszej konferencji nie trzeba było o tym przekonywać. Ogromne zainteresowanie wzbudził temat przeciwdziałania skutkom tego zjawiska, w tym przygotowywania pierwszej aktualizacji planu przeciwdziałania skutkom suszy (aPPSS). W wydarzeniu wzięły udział 454 osoby, z czego stacjonarnie w panelach merytorycznych i dyskusjach uczestniczyło 114 osób. Największą grupę uczestników stanowili przedstawiciele instytucji publicznych oraz administracji rządowej i samorządowej, ale nie zabrakło także reprezentantów organizacji pozarządowych, przedsiębiorców czy osób prywatnych.

Wszystkie prezentacje przedstawione podczas konferencji „Stop Suszy! Start Retencji!”, a także nagranie z pełnym jej zapisem są dostępne tutaj. Materiał został opatrzony tłumaczeniem na Polski Język Migowy (PJM).

Wspólnie tworzymy aPPSS

Problem przeciwdziałania suszy jest poważny. Dlatego cieszy nas tak duże zainteresowanie tą problematyką. Celem obecnej, pierwszej aktualizacji Planu jest wypracowanie efektywnych działań, które trwale ograniczą skutki suszy i zwiększą odporność naszego kraju na to rosnące zagrożenie. Dlatego rozmowa z ekspertami i praktykami jest dla nas kluczowa na każdym etapie projektu. Wnioski, pytania i spostrzeżenia, które wypłynęły podczas, a także po konferencji są dla nas okazją do wsłuchania się w potrzeby i oczekiwania różnych grup społecznych. Cieszą nas liczne pytania dotyczące zwiększenia współpracy przy tworzeniu aPPSS. Zapraszamy wszystkich do współtworzenia tego ważnego dokumentu – mówi Rafał Jakimiak, koordynator projektu aPPSS. Prace nad aPPSS wspiera grupa ekspertów, w skład której wchodzą m.in. przedstawiciele świata nauki i organizacji pozarządowych.

Ważne pytania

Podczas I konferencji „Stop Suszy! Start Retencji” pytania i spostrzeżenia dot. realizacji PPSS oraz oczekiwań związanych z projektem aPPSS pojawiały się nie tylko w trakcie paneli dyskusyjnych. Wody Polskie umożliwiły wszystkim chętnym zadawanie pytań i dzielenie się wnioskami na czacie spotkania, a także po konferencji: drogą mailową oraz za pośrednictwem specjalnie przygotowanego formularza online dostępnego na stronie www.stopsuszy.pl. Wśród pytań poruszane były m.in. tematy właściwego gospodarowania wodami na terenach rolniczych czy rosnących oczekiwań wobec zwiększania potrzeb wodnych rolnictwa i innych sektorów. Największe zainteresowanie dotyczyło planów oraz możliwości realizacji działań z zakresu naturalnej retencji, co jest szczególnie istotne, ponieważ prace nad aPPSS skupione są właśnie na działaniach ukierunkowanych na kształtowanie naturalnej retencji.

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania zostały opublikowane na podstronie z materiałami z konferencji startowej.

Niebawem startuje ankietyzacja

Wkrótce rozpocznie się proces ankietyzacji. Do wypełnienia ankiety zaproszeni zostaną przede wszystkim przedstawiciele samorządów. Zebrane w ten sposób informacje posłużą do oceny efektów dotychczasowych działań podejmowanych w zakresie przeciwdziałania skutkom suszy w Polsce oraz zostaną wykorzystane w przygotowaniu programu działań na kolejne lata.

II ogólnopolska konferencja „Stop suszy! Start Retencji!” coraz bliżej

Rozpoczęto prace nad organizacją kolejnej konferencji „Stop suszy! Start Retencji!”, która odbędzie się pod koniec maja br. Hasłem przewodnim wydarzenia będzie EDUKACJA, która ma na celu zwiększenie świadomości na temat zagrożeń związanych z suszą oraz promowanie skutecznych działań w zakresie retencji wody. Celem konferencji będzie również wymiana wiedzy, najlepszych praktyk oraz innowacyjnych rozwiązań w tej dziedzinie. Szczegóły dot. konferencji będą na bieżąco publikowane na stronie www.stopsuszy.pl.

Plan przeciwdziałania skutkom suszy (PPSS) to najważniejszy dokument w walce z suszą w Polsce. Powstaje na podstawie wytycznych unijnej Ramowej Dyrektywy Wodnej oraz przepisów prawa krajowego – ustawy Prawo wodne. Pierwszy PPSS został opracowany na lata 2021-2027 i, zgodnie z ustawą, podlega aktualizacji, przynajmniej raz na sześć lat. Zakończenie realizacji prac nad projektem aPPSS planowane jest na 2027 r., a przyjęcie aPPSS, w drodze rozporządzenia ministra właściwego ds. gospodarki wodnej ma nastąpić na przełomie 2027 i 2028 r. 

Projekt „Przegląd i aktualizacja planu przeciwdziałania skutkom suszy” został dofinansowany ze środków Funduszy Europejskich na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko na lata 2021-2027 (FEnIKS).

 

Skip to content