Konferencja Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu, znana również jako COP (ang. „Conference of the Parties” – Konferencja Stron), jest jednym z najważniejszych i największych międzynarodowych spotkań poświęconych walce ze zmianami klimatu.
Jest to wydarzenie cykliczne, odbywające się co roku. Porozumienie zostało stworzone w celu znacznego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych. Z czasem dodano jednak nowe postanowienia i obecnie konferencja zajmuje się także ogólnie kwestiami klimatycznymi.
Konferencja COP 29, trwa od 11 do 22 listopada 2024 r., odbywa się ona w Baku.. Jest to jedno z najważniejszych wydarzeń dotyczących walki ze zmianami klimatu, w którym uczestniczą przedstawiciele państw, organizacji pozarządowych i ekspertów z różnych dziedzin. Nie zabrakło tam również polskiej obecności, w postaci prezydenta Andrzeja Dudy, Ministry Klimatu i Środowiska Pauliny Hennig-Kloskiej, oraz polskich przedsiębiorców. Na konferencji Polskie firmy zaprezentują się na serii spotkań ministerialnych z przedstawicielami państw rozwijających się, przedstawiając technologie, które sprawdziły się w naszym kraju. Wystąpią tez w panelu wysokiego szczebla, gdzie wraz z ministrami oraz krajowym i międzynarodowym sektorem bankowym będą rozmawiać o możliwościach skalowania potencjału sektora prywatnego w realizacji celów Porozumienia Paryskiego.
Tematem przewodnim tegorocznego szczytu są działania na rzecz zrównoważonego rozwoju oraz adaptacji do zmian klimatycznych. Głównym celem jest ustalenie nowych wyzwań dotyczących przekazywania funduszy na walkę ze skutkami zmiany klimatu w krajach rozwijających się. Bez pomocy i zaangażowania wszystkich państw, osiągnięcie założeń związanych ze zmniejszeniem ilości emisji gazów cieplarnianych i zatrzymanie postępującego wzrostu temperatur mogłoby okazać się znacznie trudniejsze do osiągnięcia przez wspólnotę międzynarodową.. Prowadzone są również rozmowy na temat podniesienia ambicji państw i korporacji związanych z redukcją emisji gazów cieplarnianych. Prezydencja apeluje, aby w ramach swoich działań wewnętrznych wszystkie kraje stworzyły krajowe plany przystosowania się do zmiany klimatu do 2025 r. Podkreśla również potrzebę zwiększenia finansowania działań adaptacyjnych. Ponadto COP29 zachęca światowe instytucje finansowe i sektor prywatny do zwiększenia zaangażowania w inicjatywy związane z przeciwdziałaniem zmianie klimatu i do wspierania inwestycji w zielone innowacje w celu przeciwdziałania ekstremalnym zjawiskom, takim jak powodzie i susze.
Dlatego też dużą uwagę przywiązuje się do udzielania pomocy państwom, które potrzebują finansowego wsparcia, aby kontynuować w swoim zakresie walkę ze zmianami klimatycznymi. Dzięki temu będą w stanie wdrożyć między innymi działania wspierające retencję, które przeciwdziałają suszy.
Powodem, dla którego susze są tak istotnym tematem, jest ich bezpośredni wpływ na nasze życie codzienne. Susze stają się coraz bardziej powszechnym i groźnym zjawiskiem mającym konsekwencje dla środowiska, gospodarki oraz jakości życia ludzi. Zmiany klimatyczne, które powodują zmniejszenie ilości opadów i zwiększanie się temperatury na świecie, prowadzą do wyczerpywania się zasobów wodnych. Ma to negatywny wpływ na wiele sfer życia człowieka i przyrody, w tym rolnictwo, dostęp do wody pitnej oraz ekosystemy.
W odpowiedzi na rosnący problem suszy w Polsce realizowany jest projekt „Stop Suszy! Start retencji!”, który ma na celu opracowanie katalogu działań mających realny wpływ na poprawę gospodarki wodnej w kraju oraz zwiększenie zdolności retencyjnych ekosystemów. Celem projektu jest zidentyfikowanie obszarów najbardziej zagrożonych suszą w Polsce oraz opracowanie różnych rodzajów działań.
Wśród nich możemy wyróżnić:
– promowanie praktyk budujących naturalną retencję, jak nasadzenia drzew i ochrona mokradeł,
– budowę zbiorników retencyjnych,
– modernizację istniejących systemów melioracyjnych.
Dzięki tego typu działaniom, możliwe jest zatrzymywanie wody w krajobrazie oraz ograniczanie skutków suszy, które są tak dewastacyjne dla środowiska naturalnego i życia człowieka.
Ważną rolę odgrywają również działania edukacyjne, które mają na celu pogłębienie wiedzy interesariuszy projektu jak również dzieci i młodzieży w zakresie dobrych praktyk w gospodarowaniu zasobami wodnymi. Należy uświadomić społeczeństwo, że każdy z nas może być zaangażowany w przeciwdziałanie suszy. Znacznie przyczyni się to do zwiększania poziomu retencji, a co za tym idzie, zmniejszy negatywne skutki suszy na życie człowieka.
Zarówno COP29, jak i projekt „Stop Suszy! Start retencji!” pokazują, jak istotne jest prawidłowe podejście do problemu zarządzania wodą w kontekście zmian klimatycznych. Konferencja służy jako platforma do wymiany wiedzy i doświadczeń pomiędzy krajami oraz organizacjami, co przyczynia się do tworzenia skutecznych, nowoczesnych strategii adaptacyjnych, łagodzących skutki zmian klimatu. Wspólne działania na rzecz zrównoważonego rozwoju i ochrony zasobów wodnych stają się kluczowe w walce z wyzwaniami, które niesie ze sobą zmieniający się klimat.